Jak dbać o skórzane obuwie?

Autor: Justyna Jucha — Luty 10, 2016

Skórzane buty mają wiele zalet – oddychają, są wygodne, ładnie dopasowują się do stopy i pięknie na niej wyglądają. Jednak aby zachowały swój ładny wygląd i blask na dłużej, trzeba się z nimi odpowiednio obchodzić – przechowywać na prawidłach i w zamkniętych pudełkach, aby nie odkształcały się i nie traciły fasonu, a także aby skóra nie załamywała się nieestetycznie. Ważne jest również odpowiednie pastowanie skórzanego obuwia.

okazje.info.pl

okazje.info.pl

Najlepiej zacząć od miękkiej szczotki i usunąć nią kurz i błotne zabrudzenia. Teraz wkładamy do butów prawidła, dzięki czemu obuwie się nie wypaczy, po czym chwytamy miękką szmatkę i z pomocą jej oraz odżywiającego kremu zaczynamy pierwszy etap pielęgnacji. Teraz czas na pastowanie. Wykonujemy tę czynność przy pomocy miękkiej szczotki i odpowiedniej do skóry pasty, kolistymi ruchami. Po wyschnięciu butów zostaje tylko wypolerowanie ich miękką szmatką i można wychodzić z domu.

Można też skorzystać z różnych naturalnych sposobów czyszczenia butów skórzanych. W zależności od rodzaju skóry, z której wykonane są buty, należy je czyścić nieco inaczej. Przy naturalnej skórze ciemnej idealnie sprawdzają się skórka od banana, a dokładnie ich wewnętrzna część. Gdy mamy buty ze skóry tłustej, wtedy z kolei najlepiej będzie skorzystać z gąbki zamoczonej w wodzie z mydlinami z szarego mydła. Przecieramy but i zostawiamy go do wyschnięcia. Nubuk i materiały do niego podobne wymagają natomiast szczoteczki z miękkim włosiem – takie obuwie czyścimy na sucho. Jeśli na nubuku pojawi się tłusta plama, wtedy konieczna będzie soda oczyszczona lub talk, które szybko wchłoną tłuszcz. Ostatnia sprawa to odciski rąk na gładkiej skórze. Aby je szybko usunąć skorzystajmy z zestawu zimne mleko plus miękka szmatka.

Reklama:Facebook: